A személytaxi szolgáltatás díjának legmagasabb hatósági árként való megállapításáról és annak alkalmazási feltételeiről

2006.03.21.

31/1998. (VII. 16.) Főv. Kgy. rendelet
Az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény 7. § (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján Budapest Főváros Közgyűlése a személytaxi szolgáltatás hatósági árformába tartozó díjait (helyi személytaxi-közlekedés díja: SZJ 091250) mint legmagasabb hatósági árat és annak alkalmazási feltételeit - a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarával egyeztetve, a Fővárosi Fogyasztóvédelmi Felügyelőség és a szolgáltatásban közvetlenül érintett szakmai érdek-képviseleti szervezetek véleményének figyelembevételével - a következőkben állapítja meg.

 

I.

A rendelet hatálya

1. § (1) E rendelet hatálya kiterjed minden olyan személytaxi szolgáltatást folytató jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, természetes személy (a továbbiakban együtt: vállalkozó) által végzett szolgáltatásra, melyet Budapest közigazgatási területére kiadott taxiengedéllyel rendelkező taxigépkocsi üzemeltetésével nyújtanak.

(2) Az e rendeletben foglaltakat alkalmazni kell minden olyan személytaxi szolgáltatásra vonatkozó megrendelés teljesítése közben - ideértve a szállodákkal, a közösségi közlekedés állomásaival (vasút-, illetőleg autóbuszállomás, repülőtér, hajóállomás), a színházakkal és az egészségügyi intézményekkel kapcsolatos személytaxi fuvarfeladatokat is -, amelyek Budapest területén történnek.

II.

A viteldíj képzése és szerkezete

2. § (1) A Budapest főváros közigazgatási területére kiadott taxiengedéllyel rendelkező személytaxi gépkocsikkal végzett taxiszolgáltatás díjait a viteldíjmérő készülék (a továbbiakban: taxaméter) a következő elemekből képezi:

a) alapdíj: a szolgáltatás igénybevételének megkezdésekor a teljesített szállítási távolságtól vagy időtől függetlenül felszámítható díj;

b) távolsággal arányos egységdíj: a szolgáltatás közben a taxaméter által a megtett úttal arányosan felszámítható díj (mértékegysége: forint/kilométer);

c) idővel arányos egységdíj: a szolgáltatás közben a taxaméter által az eltelt idővel arányosan felszámítható díj (mértékegysége: forint/perc).

(2) A fizetendő viteldíjat a taxaméter az alapdíjból, a távolsággal arányos díjból és az idővel arányos díjból - a határsebesség figyelembevétele mellett - képezi. A határsebesség az a sebességérték, amelynél nagyobb sebességgel haladó taxigépkocsi taxamétere a távolsággal arányos díjnövekményt, e sebességérték alatt pedig az idővel arányos díj növekedését rögzíti.

3. § Az alapdíj a távolsággal arányos egységdíj mindenkori mértékének kétszeresénél nagyobb nem lehet és nem haladhatja meg az R. 6. § (1) bekezdésében meghatározott legmagasabb alapdíj mértékét.

4. § Az idővel arányos egységdíj a távolsággal arányos egységdíj mindenkori mértékének egynegyedénél nagyobb nem lehet. Ez az arány 15 km/óra határsebesség értéket határoz meg.

III.

A viteldíj fajtái és azok alkalmazási feltételei

5. § (1) A Budapest közigazgatási területére kiadott taxiengedéllyel rendelkező taxigépkocsi üzemeltetésével nyújtott személytaxi szolgáltatások esetében a viteldíj kétféle tarifaosztály szerint képezhető:

a) Normál tarifa (I-es tarifa): a 06.00 órától 22.00 óráig megkezdett szállítási megrendelések teljesítése esetén. A 22.00 óra előtt megkezdett, de 22.00 órát meghaladó fuvarfeladatok esetében a normál tarifát az utas által megjelölt első utazási célpont eléréséig kell alkalmazni.

b) Emelt tarifa (II-es tarifa): a 22.00 órától 06.00 óráig megkezdett szállítási megrendelések teljesítése esetén. A 06.00 óra előtt megkezdett, de 06.00 órát meghaladó fuvarfeladatok esetében az emelt tarifát az utas által megjelölt első utazási célpont eléréséig lehet alkalmazni.

(2) Az (1) bekezdés szerint meghatározott tarifaosztályok keretein belül a vállalkozó által kialakított konkrét tarifaváltozatok egységdíj elemei nem haladhatják meg a 6. § szerinti viteldíj mértékét.

IV.

A viteldíj mértéke

6. § (1) Az 5. § szerinti tarifaosztályokban alkalmazható legmagasabb egységdíjak mértéke a következő (a díjtételek az általános forgalmi adót tartalmazzák):

 Tarifaosztály

 Alapdíj (Ft)

 Távolsággal arányos
egységdíj (Ft/km)

 Idővel arányos egységdíj
(Ft/perc)

 I-es (normál) tarifa

 300

 240

 60

 II-es (emelt) tarifa

 420

 336

 84

(2) E rendelet 3. és 4. §-ában foglalt előírásokat akkor is alkalmazni kell, ha a vállalkozó a megállapított legmagasabb hatósági árnál alacsonyabb díjszintet alkalmaz a taxiszolgáltatás során.

(3) Budapest közigazgatási területén megkezdett, de a közigazgatási határon kívülre irányuló személytaxi szolgáltatás teljesítése esetén a Budapest közigazgatási határáig teljesítendő visszaútra a vállalkozó az (1) és (2) bekezdés szerint meghatározott viteldíjat alkalmazhatja.

7. § (1) A Budapest közigazgatási területére kiadott taxiengedéllyel rendelkező taxigépkocsi műszerfalán és a jobb hátsó ablakán a 6. §-ban előírt legmagasabb árak alapján kialakított és érvényesített konkrét tarifaváltozatokat jól látható módon fel kell tüntetni.

(2) A tarifa tájékoztató táblázatban szereplő tarifaértelmezéseket és számadatokat a taxigépkocsi üzemeltetője határozza meg a rendeletben foglalt legmagasabb díjtételek és díjarányok figyelembevételével. A nem használt tarifahelyeken értelmezésként a „Nem alkalmazott” feliratot kell szerepeltetni.

(3) A nappali és éjszakai tarifák eltérő megállapítása esetén a tarifa tájékoztató táblázat mellett a rendelet szerinti alkalmazási időszakokat is fel kell tüntetni a következő szövegezéssel, illetve piktogramokkal:

Nappali tarifa: ( 06 - 22 óra )
   Éjszakai tarifa ( 22 - 06 óra )

(4) A műszerfalon elhelyezett tarifa tájékoztató táblázat mellett fel kell tüntetni a szolgáltatással kapcsolatos panaszbejelentés lehetőségéről szóló tájékoztatást, valamint a panaszbejelentés lehetséges címzettjeit (az intézmény nevének és címének feltüntetésével), de legalább a következőket:

Panaszaival kapcsolatosan a következő helyeken tehet bejelentést:

- Fogyasztóvédelmi Felügyelőség,

1088 Budapest, József körút 6.

- Fővárosi Önkormányzat Ügyfélszolgálata,

1052 Budapest, Károly körút 28.

(5) A szöveges információkat a magyar nyelv mellett angol nyelven is ki kell írni.

(6) A tarifa tájékoztató táblázatokban az egyes tarifaelemek díjait minimum 4 mm magas félkövér betűkkel kiemelten kell feltüntetni.

(7) A (2), (3), (4) és (5) bekezdésekben előírt információkat, a (6) bekezdésben szereplő díjak kivételével minimum 3 mm magas félkövér betűkkel kiemelten kell feltüntetni.

V.

Hatályba léptető rendelkezések

8. § Ez a rendelet 1998. szeptember 1-jén lép hatályba.