Taxis sztrájk - betelt a pohár

2011.08.02.

Kína is?!?
Második napja sztrájkolnak a taxisok a magas üzemanyagárak és a változatlan viteldíjak miatt a kelet-kínai Csöcsiang (Zhejiang) tartomány székhelyén, Hangcsouban - jelentette a kínai média kedden.

A munkabeszüntetés mintegy 1500 gépkocsivezető részvételével hétfőn kezdődött, s az interneten közzé tett felhívásból arra lehet következtetni, hogy háromnaposra tervezték. A Hszinhua hírügynökség tudósítói kedd reggel viszonylag nagy számban találkoztak a szomszédos Honan (Henan) tartományból érkezett taxisokkal is.

A legfrissebb jelentések szerint a tüntetők az élelmiszer- és az ingatlanárak elszabadulását is kifogásolták. Rendőrségi forrásokból arról számolnak be, hogy több tüntető esett neki a sztrájkolókkal nem közösséget vállaló, utasokat felvevő és szállító gépkocsiknak. Legkevesebb hét személyt őrizetbe vettek, mert betörték autók ablaküvegeit, akadályozták a hatóság munkáját. Kedden százak gyűltek össze a helyi rendőrség épülete előtt, hogy követeljék az őrizetbe vett tüntetők szabadon engedését.

A hangcsoui városi közlekedési hivatal igazgató-helyettese azt nyilatkozta, hogy a városi kormányzat október végétől tervezi a taxik viteldíjának emelését, a taxisofőröknek pedig - a mostani tiltakozás eredményeként - átmeneti támogatásként fuvaronként 1 jüant, vagyis mintegy 30 forintot biztosítanak. A taxisok azonban kedden továbbra is elégedetlenségüknek adtak hangot: az áremelést korábbra szeretnék, az 1 jüant pedig keveslik.

A sofőrök elmondták, hogy panaszaikat már az év eleje óta jelezték a városi kormányzatnak, de válasz nélkül hagyták őket. Keresetüket az is befolyásolja, hogy a forgalmi dugók miatt nem képesek elegendő fuvart teljesíteni - állítják. A helyzetet pedig csak rosszabbítja, hogy egyes illegális magánfuvarozók kisebb költségeik miatt alacsonyabb árakon ajánlják szolgáltatásukat.

Hangcsou városának útjain több mint 8 ezer taxi fut, a gépkocsikat az üzemeltetők bérlik, s a panaszosok szerint a bérleti díjak emelkedése, s az egyéb járulékos költségek, az úthasználati díjak következtében már irreális és tarthatatlan mértékben csökkent a jövedelmük. A neveztességeiről híres turisztikai város vezetése több mint ezer gépkocsit küldött a busz- és vasúti pályaudvarokhoz és a repülőtérre, hogy enyhítsenek sztrájk okozta helyzeten.

MTI