Okos telefonokat támad a vírus

2005.12.07.

Másfél évvel ezelőtt jelent meg az első mobiltelefonos vírus, a Cabir, a napokban pedig már a századik mobilkártevőt észlelték a vírusvédelmi szakemberek, és félő, hogy előbb-utóbb kitör a járvány.

Hackerek által megfigyelt SMS-ek, törölt telefonszámok, gigászi telefonszámlák, használhatatlanná tett mobilkészülékek. Bár csupán másfél évvel ezelőtt jelent meg az első mobilvírus, az F-Secure szakemberei a napokban azonosították a századik mobiltelefonos kártevőt, a Cardtrap.F férget, amely a Symbian operációs rendszert támadja. Az első valódi mobilkártevőt, a Cabirt 2004 júniusában észlelték a kutatók, azóta 27 variánsával 23 országban terjed szabadon. Másfél év alatt annyira elszaporodtak a mobilvírusok, hogy mára a Bluetooth kapcsolaton (rádiófrekvenciás fülhallgató) vagy MMS-üzenetekben terjedő rosszindulatú kódok megjelenése teljesen általános az olyan nagy eseményeken, amelyekre országok tucatjaiból érkeznek résztvevők. Ez történt például a Live 8 koncerten és az idén Helsinkiben, az atlétikai világbajnokság helyszínén.
A mobilvírusok által okozott kár egyelőre csekély, hiszen kevés a Symbian operációs rendszert használó készülék is. Leginkább a telefonon tárolt adatok elvesztése és a számlázási összeg növekedése tapasztalható. Gombás László, a Symantec szakértője szerint a technológia jelenti a legnagyobb gátat a mobilvírusok terjedésének, hiszen amíg kevés az okos telefon, addig értelemszerűen a kártevők sem tudnak annyi helyre eljutni. A helyzet viszont éveken belül megváltozhat, a Gartner piackutató cég előrejelzése szerint 2010-re megduplázódik a mobilkészülékek száma a jelenlegi másfél milliárdról. Ráadásul az IDC piackutató adatai szerint 2007-re a mobil károkozók által veszélyeztetett okos telefonok adják majd a mobileszközök 85 százalékát.
"Mivel ebben a pillanatban egy feltehetőleg hosszú folyamat elején vagyunk, nem tudni, milyen méretű problémát fognak okozni a mobil kártevők – mondta Antti Vihavainen, az F-Secure mobilbiztonsági szolgáltatások alelnöke. – Összehasonlításképpen: 1995-ben mindössze száz új számítógépes vírus készült, míg napjainkban körülbelül naponta jelenik meg ennyi kártevő. Bár a PC-vírusokhoz hasonló járvány előjelei még nem tapasztalhatók, a mobilvilágra leselkedő fenyegetések tisztán láthatók, mivel a kártékony kódok egyre fejlettebbek."
Hasonlóan látja a helyzetet Gombás László is, aki szerint fennáll annak a veszélye, hogy a mobiltelefonoknál is PC-kéhez hasonló járvány alakuljon ki az elkövetkező években. Ehhez szerinte az is hozzájárulhat, hogy a felhasználók csak nagyon ritkán alkalmaznak vírusvédelmi programokat mobiltelefonjukon. A szakértő a Magyar Hírlapnak elmondta, hogy minden olyan kártékony program, amelyet a számítógépeken megszoktunk, elméletben mobiltelefonra is megírható. Így például nem tartja kizártnak olyan mobilkémprogramok megjelenését, amelyek a felhasználó tudtán kívül rögzíthetik minden egyes üzenetét, fényképét, hívását, és ezeket tudtán kívül elküldhetik írójuknak. El lehet képzelni, hogy milyen gondot okozna egy olyan vírus, amely a használója előtt titkosítaná az összes rajta lévő telefonszámot és adatot.

Németh Márk

Forrás: Magyar Hírlap Online