Egyre gyakrabban támadják meg a taxisokat

2010.03.23.

„Vétel, hármas brék!”
A taxisoknak egyre gyakrabban kell rádión egymás segítségét kérniük támadás miatt. A legutóbbi eset Kecskeméten egy hete történt.

A taxizás soha nem volt a legbiztonságosabb foglalkozás. A közelmúlt is ezt bizonyítja: legutóbb Budapesten és Szegeden támadtak késsel taxisofőrre. Egy hete Kecskeméten is történt hasonló eset, noha akkor szerencsére az utasnál nem volt fegyver, „csupán” a kezét és a lábát használta a taxis bántalmazására.

– Múlt hét kedden világos nappal egy külföldi férfi szállt be a kocsimba, és egy vidéki községbe kért fuvart. Közöltem, hogy körülbelül mennyibe kerülne, ő ezt sokallta és elkezdett kötözködni. Kértem tőle a fuvarelőleget, ezen szintén felháborodott. Mivel problémásnak láttam az utat, úgy döntöttem, hogy inkább lemondom, és szóltam az utasnak, hogy a következő lehetőségnél megállok, és kiteszem. Erre hátulról kétszer megütötte a fejem. A forgalom miatt nem tudtam azonnal leparkolni, csak egy közeli benzinkútnál. Az egyezményes jellel sikerült rádión segítséget kérnem a többi kollégától. Kiszálltam az autóból, mire a férfi elkezdett rugdosni. Társaim segítettek lefogni és ott tartani a rendőrök kiérkezéséig – idézte fel a történteket Varga Pál, a Hírös Taxi vezetője.

A bántalmazott taxis könnyebb sérüléseket szenvedett. A fizikai fájdalmaknál számára sokkal ijesztőbbek a lelki megpróbáltatások.
– Persze, hogy idegesen szállok ezután autóba. Főleg, hogy azóta a verekedő utas egyik hozzátartozója megtalált, és azt mondta: örüljek, hogy nem volt kés a rokonánál. Tartok a bosszújuktól, hogy egyszer elcsalnak egy fuvarral valahova, és ott már nem lesz segítség. Ki vagyunk szolgáltatva, az ilyen támadások ellen nem lehet védekezni. Csak egymásra számíthatunk, veszélyhelyzetben vagy nemfizető utas esetén rádión próbáljuk értesíteni egymást. Szerencsére a rendőrség kiemelten kezeli az ilyen eseteket, mindig gyorsan a helyszínre érnek – mondta Varga Pál.

Lossó Gézának, a megyei taxisszövetség elnökének is volt része fenyegető pillanatokban. Neki pár éve egy nő nyomott kést a torkához. Nem tehetett mást: vitte a támadót arra, amerre kérte.
– Szerencsém volt. Egy vasúti átjárónál pirost kaptunk, ám a hölgy felszólított, hogy menjünk át. Én ezt megtagadtam, és mondtam neki, hogy ott vannak mögöttünk a rendőrök. Hátranézett, mire kiugrottam a kocsiból.

A két taxis szerint a jövőben a hasonló támadások megsokasodhatnak, és még nagyobb kockázattal járhat majd egy-egy fuvar.
– A rablók nagyobb pénz reményében támadnak, pedig egy-egy taxisnál maximum 8-10 ezer forint váltópénz, és körülbelül ugyanekkora bevétel szokott csak lenni. Persze ennél kevesebbért is öltek már embert – mondja Lossó Géza.

– Szinte már mindennapos, hogy az utas azzal az ígérettel száll ki: csak beszalad a lakásba vagy egy kocsmába valakitől pénzt kérni a fuvarra, ám aztán „elfelejt” visszajönni fizetni. Mi tehetnénk? Pereskedésekre nincs időnk, egy darázsfészekbe pedig egyikünk se fog bemenni. Ha kötözködnek, akkor inkább hagyjuk annyiban az egészet, a testi épségünk fontosabb – vázolja a taxisok számára ismerős szituációt Varga Pál.

És hogy mégis miképpen védhetik meg magukat a taxisok? A nemfizetőnek kinéző vendégek ellen talán egyszerűbben: etikai kódexük szerint jogukban áll megtagadni a fuvart, ha például az utas szennyezett, piszkos ruhában akar beszállni, vidéki útnál pedig előre elkérhetik az egész fuvardíjat. Az erőszakos és mindenre elszánt rablók ellen viszont gyakorlatilag nincs ellenszer. A taxis csak a lélekjelenlétében és az időben leadott segélykérésben bízhat.

 
 

Eljárás a támadó ellen

Mint azt Mihályné Bornemisza Eleonórától, a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivőjétől megtudtuk: a Varga Pál által említett támadás ügyében közfeladatot ellátó személy elleni erőszak bűntette miatt indult eljárás a verekedő utas ellen. A szóvivő hozzátette, mindkét fél felelősségét vizsgálják.