Kettőszázötvenezer banki ügyfél került eddig feketelistára

2005.11.06.

Januártól változik a helyzet: akik úgy érzik, hogy jogtalanul kerültek az adóslistára, reklamálhatnak, akár bíróságon is.

Negyedmillióan szerepelnek azon a listán, amelyet csak közkeletűen banki feketelistának neveznek. A Bankközi Informatikai Szolgáltató Rt. működteti a BAR, vagyis a Bankközi Adós- és Hitelinformációs Rendszer listáját. Erre a névsorra olyanok kerültek fel, akik a minimálbérnél nagyobb összeggel maradtak adósai valamelyik banknak, biztosítónak, vagy lízing cégnek és azt 90 nap után sem fizették vissza.

Akik már szerepelnek a banki adóslistán, sokszor csak akkor tudták meg, hogy emiatt nem kaphatnak hitelt, amikor valamelyik pénzintézetnél kölcsönért folyamodtak. A kormány még a múlt hónapban dolgozott ki egy új jogszabály-tervezetet, amely parlamenti elfogadása esetén a jövő év elejétől léphet életbe.

Talán a legfontosabb újdonság, hogy most már lesz jogorvoslati lehetősége annak, aki úgy érzi, hogy jogtalanul került a nem fizetők közé - közölte Földi Tamás, a Magyar Bankszövetség vezető közgazdásza.

- Akinek problémája van egy bankkal, először forduljon az adott bankhoz, próbálja meg ott tisztázni a helyzetet. De valóban, ha nem sikerül a bankkal megegyeznie, akkor módja van elmenni bírósághoz, és viszonylag záros időn belül - maximum két hónap alatt - a bíróság dönthet akár az ügyfél, akár a bank javára.

Ezeket a pereket egyébiránt ingyen indíthatja az ügyfél, perköltséget majd csak az eljárás lezárulta után kell fizetnie, ha mégis veszít.

A mostani gyakorlattal ellentétben évente egy alkalommal ingyen lekérdezheti azt is bárki, hogy szerepel-e a BAR-listán. Változás továbbá az is, hogy a tervezet szerint előre értesíteni, vagyis figyelmeztetni kell a tartozó ügyfelet, hogy ha nem fizet, felkerül az adóslistára.

- A felvitel előtt 30 nappal értesíteni kell az ügyfelet arról, hogy a BAR-listába kerülhet. Az esetek többségében nem mindig tudnak az ügyfelek ilyenkor lépni, nincsenek olyan anyagi helyzetben, de elképzelhető, hogy valaki a fenyegetettség hatására minden erőt megmozdít, és talán törleszti a tartozását.

Földi Tamás arra is felhívta a figyelmet, hogy a bankok egymást a jövőben arról is tájékoztatják majd, hogy az adott ügyfél mekkora összeggel maradt adós, és egyáltalán volt-e hajlandósága rendezni a tartozását.

forrás: MR