Geforce 8800GTX-et karácsonyra

2006.12.15.

Info Média Kiadó
A videokártyák piacán megszokott, hogy a két konkurens gyártó felváltva osztozik a legerősebb grafikus kártya dicsőségén. Az NVIDIA ismét átvette az uralmat, és feladta a leckét az ATI mérnökeinek, amikor megalkotta a G80-as új grafikus processzort. Teszteltük!

Minden, ami szem-szájnak ingere
A napokban volt szerencsém egy Gainward Geforce 8800GTX-et szorongatni a kezemben. (szorítottam is, nehogy elejtsem…) Megszokhattuk, hogy a csúcskategóriás kártyákat mindig hatalmas dobozba csomagolják, és a kártya eltörpül a doboz mellett, de ebben az esetben a kártya is hatalmas.

Behelyezve az alaplapba a vége le is lóg róla, és természetesnek mondható, hogy két bővítőhelyet foglalt el a nagy hőcsöves hűtőborda miatt. Mivel a PCI-e foglalaton keresztül a kártya nem tud elegendő áramot felvenni, ezért a kártyába két darab hat tűs VGA csatlakozón keresztül kell pumpálni az áramot.

Titok nyitja
Az NVIDIA szakemberei egy kicsit átalakították a grafikus processzor felépítését. Eddigiekben megszokott volt, hogy a processzort külön vertex és külön pixel feldolgozó egységek alkották. (A vertex egység felelős a geometria számításért, a pixel shader pedig, ahogy a név is elárulja, pixelszámolásra lett teremtve.)

Ennek a felépítésnek a hátránya az volt, hogy a kihasználtság gyakran nem 100%-os. Gondoljunk csak bele! Ha egy olyan képet szeretnénk megjeleníteni, ahol rengeteg geometriai számítást kell végezni, de kevés a pixel számolás, a pixel egységeink egy része nagy valószínűséggel kényszerszabadságra megy. 3D-s alkalmazásoknál elég gyakori az ilyen egyenetlen eloszlás.

Felmerült az igény, hogy létrehozzanak egy olyan univerzális processzort, mely mindkét feladat elvégzésére alkalmas. A G80-as GPU (grafikus processzor) már ilyen ún. stream processzorokat tartalmaz, melyeknek különböző adatfolyamot adagolva dinamikusan változtatható, hogy milyen mennyiségben számolják a geometriát, vagy a képpontokat.

Hadd szóljon
A kártyát nem csak nézegettük, hanem ki is próbáltuk. Az első pár másodperc félelemmel teli volt, mert a gép bekapcsolásakor nem pörgött fel a videokártya ventilátora, de örömmel tapasztaltuk, hogy ez így van rendjén. Bevallom, kicsit tartottam tőle, hogy hangos lesz a hűtés az újoncon, de szerencsére kellemes meglepetésben volt részünk, hisz alig halottunk ventilátor zajt. Kezdetét vette a tesztelés, és nem egyszer igencsak meglepődtünk. Az esetek többségében a videokártya 30-50%-os fölénnyel vezetett a többi versenyző előtt, de alkalmanként ez az előny elérte a 60% fölötti értéket is.

A játékosok mekkája
Élvezet volt tesztelni ezt a kártyát, titokban remélem, hogy hamarosan az ATI válaszol erre a "kihívásra", és lesz ellenfele a 8800GTX-nek. Bátran merem ajánlani a 8800GTX-et azok számára, akik egy új videokártya vásárlásában gondolkoznak, ugyanakkor mindenképpen figyelembe kell venni, hogy a meglévő alkatrészeink képesek-e kiszolgálni a VGA kártyát. Legalább 450W-os jó minőségű tápegységet szereljünk be a kártya mellé.

Ha sikerült dönteni, a Gainward 8800 GTX már a LEViON Számítástechnika üzletében is beszerezhető (1142 Budapest, Erzsébet királyné útja 49.)


OZ
Forrás: IMK