Galaxis utikalauz idiótáknak

2006.02.20.

MédiaGecik
A Galaxis utikalauz egy biblia. Douglas Adams egy ujfajta, - persze iszonyu szarkasztikus - teremtés elmélettel állt elő. (Tudjuk róla, hogy hírhedt ateista volt) De nem csak cáfolt, adott is. Egy olyan földközpontú világnézetet, melynek középpontja az ember, és annak boldogsága. Ez a '68-as hippi forradalom szinte egyenes következménye volt. Annak ellenére, hogy elpusztítja a Földet mindig visszatér akár egy dimenzióugráson keresztűl bolygónkhoz és hozzánk emberekhez. Olyan ironiával írt, ami az olvasót nem csak megtanítja saját magán nevetni, hanem segít a körülötte lévő problémákat egy ilyen szemüvegen keresztül nézni.

Ez a film egy nagy kalap szar. Az az érzésem, hogy a rendező, képtelen az általa feldolgozott könyv mélyére látni és éppen ezért engedett meg magának olyan történésbeli változtatásokat, amivel tönkretette ezt a mitoszt. Az emberek, a többség, a tömegek agyából, most már nem lehet kimosni azt, hogy Douglas Adams egy humoros kis álscifi iró, és az utikalauz egy ártatlan angol vigjatek. "- Az űrgolyhók, azért jobb, volt", "- ja, vagy az airplane 3, tudod,"... Ilyen és ehhez hasonló megjegyzéseket hallottam az idiótáktól, akiknek az idióta rendező készítette az idióta filmjét. Egy kicsit se próbál letúrni a sűrűjébe, hagyja, sőt kiemeli a felszínes poénokat, ami a könyvben a súlyos, drámai megjegyzéseket hivatott egy kicsit kioltani.

Egyetlen ügyes dologot találtam, Douglas Adams föld központú gondolkodását nagyon jól visszaadta az Aranyszív és Marvin gömbölyű formája. Ezeken a szimbólikus utalásokon kívűl egy erényét sem tudom felhozni a filmnek. A hollywoodi befejezés miatt pedig kifejezetten haragszom.

Az utikalauz divat lett, és ezzel még nincs is komoly baj, csak miért igy. Mindenki csak annyit mond róla bájos. Nem bájos ez, hé! Súlyos!
Sajnos egyébként számítottam egy ilyen tipusú elkészítésre. Ugyanis megjelent itthon mind az öt kötet egy kiadásban. Megvettem, mert igy mégis csak egyben van. De ahogy kinéz ez a könyv. (Link) Érdemes megnézni. Páros lábbal rúgnám ki az ilyen grafikust a Gabó könyvkiadótól. Ezen is látszik, hogy a készítő belelapozott egy kicsit, megkérdezte egy-két haverját, hogy milyen is, és úgy ítélte meg, hogy egy ártatlan vígjáték, és csinált neki egy ilyen fos borítót. Ugy látszik ez tendencia. A filmrendező is így állt hozzá. És ez nagyon nem tett jót egy ekkora kultusznak.

Az utikalauz visszakapta azt a kritikát, amit a Föld kapott Douglas Adamstol, (illetve Fordtól): jobbára ártalmatlan!