Az IPOSZ terve a munkanélküliség csökkentésére

2005.11.04.

A mikro-, családi és kisvállalkozásokat szeretné helyzetbe hozni a 2006 és 2010 közötti időszakban az Ipartestületek Országos Szövetsége. Egyebek közt javasolják, hogy az öt főnél kevesebbet foglalkoztató cégek terheit, illetékeit legalább 50 százalékkal csökkentsék. Így lehetnének versenyképesek ezek a vállalkozások.

- Miután Magyarország uniós tag, Brüsszelben is lobbizik az Ipartestületek Országos Szövetsége. Milyen javaslatokat küldtek oda?

- Európában 20 millió munkanélküli van és 20 millió kis-és középvállalkozás, ami azt jelenti, ha helyzetbe tudnánk hozni, hogy minden második vállalkozás csak egy alkalmazottat tudna venni fel, 70 százalékkal csökkenteni lehetne a munkanélküliséget - mondta Szűcs György, az IPOSZ elnöke.

- Úgy tekintenek a kis-és középvállalkozásokra, mint munkahelyteremtő cégekre.

- Igen. A sors iróniája ez a globalizált nagyvállalati fejlődésnek, hogy ezeknek a vállalatoknak versenyképessége az automatizáláson múlik. Minél jobban akarnak árelőnyt szerezni, annál kevesebb alkalmazottat tartanak, mert a technika váltja ki a munkásokat. Azonban a társadalmi fejlődésnek és a szociális jólétnek az kell, hogy feltétlenül minél többen dolgozzanak. Ezért azokban a kiszolgáló, úgynevezett tercier szektorokban kell a vállalkozások erősítését elérni, amely a kiszolgáló, a kereskedelemnek, meg az iparnak nagy igénye mellett azokat a pótalkatrészeket, javításokat, tervezéseket, lakóházépítéseket végzi. A hagyományos kisipari területeken kell előretörni, amellyel, hogy csak egy példát mondjak és rögtön a foglalkoztatásnak a legnagyobb gondjához a szakképzetlenséghez vezetünk, hogy az elmúlt évek szegénysége olyan nagyvonalú felújításokat és új építkezéseket helyezett előtérbe, amelyeknek az élettartama jóval kevesebb, mint a régi középkorban épült épületeknek. Ilyen városaink vannak. Ezeknek a karbantartása, felújítása, a megőrzése az európai kultúrkörnek, a magyar és az európai kisvállalkozásokra vár. Ezért az ő feltételüket kell olyanná tenni, hogy munkával, és ne szociális segélyekkel próbálják a munkanélküli embereket fenntartani. Az ördögi kör az, hogy minél kevesebben dolgoznak annál nagyobb a terhelés. Ezért a mi javaslataink között az szerepel, hogy a legdrágább kincsünket, a munkaerőt, a polgárt, amiből körülbelül egymillió ember Magyarországon képes lenne dolgozni...

- ... munkanélküli, úgy érti?

- Munkanélküli, regisztrált vagy nem regisztrált munkanélküli és képes lenne vagy részmunkaidőben, vagy távmunkába, vagy otthon, vagy főállásban dolgozni. De ezt össze kell kapcsolni a vállalkozások valós igényeivel. Ezért a javaslataink döntő többsége arra helyeződik át, hogy ma Magyarországon öt fő alatti vállalkozások statisztikája nem létezik. Ezért szeretnénk, ha a kormányzatok élnének azzal, hogy az ezen a területen dolgozó érdekképviseletek, mint az IPOSZ is, a tagjaitól jövő jelzések alapján közvetítő lehetne azoknál az állami feladatoknál, amelyek nem a nagy tömegű, egy helyre összpontosított képzésben foglalkoztatásban gondolkodnak, hanem Magyarország 3200 települési önkormányzattal bíró területén. Ebben kell a magyar vállalkozásokat erősíteni és az egymás közötti versenyben, a kreativitásban, ebből tud kinőni a középvállalkozás és a nagyvállalkozás. Nem lehet kinevelni és kijelölni olyan cégeket, akik fejlődőképesek, és akik nem. Hogy csak egy példát mondjak Magyarországon az elmúlt két év alatt három lakásépítési program, hitelprogram támogatási program zajlott és mindegyik 6-7 hónap után kifulladt. Hogy lehet ilyenre kisipari képzést, beruházást, vállalkozást tervezni, erre pályázatot írni, vagy netán hitelt felvenni? Gazdasági stabilitás kell, amiben képes a kisvállalkozói réteg maga magát fejleszteni.

- A fórumon elhangzott az, hogy nem pénzt akar az Ipartestületek Országos Szövetsége, hanem jobban működő gazdaságot. Ez persze ellentmondás, mert pénz mindenhez kell.

- Amikor azt mondjuk, hogy nem pénzt kérünk, akkor azt mondjuk, csökkenteni kell az adóterhelésen is, illetve azokon a járulékokon, amely nem az általános adórendszer részei, mintegy mellékesként hozzákapcsolódnak, és ha ott maradnak a tőkék, akkor azok az önrészek, amelyek a termelésből tudnak képződni, ez igenis azt jelenti, hogy az egyes vállalkozó jobban tud fejlődni. De mi még mást is ajánlunk, hogy magának az államnak a leépítése, átalakítása, amely nem azt jelenti, hogy majd százezernyi mostani közalkalmazottnak nem lesz munkahelye, hanem hogy egy más szervezeti formában a gazdasághoz jobban kötődően kellene dolgoznia. Vagyis azt mondjuk, hogy az, hogy az állam elrendel valamit, utána pedig szankciókkal állandóan ellenőrizni akarja, miközben a visszacsatolás, hogy miért kell a szankció, miért van ilyen őrült nagyságrendű fekete munka Magyarországon? Azért, mert sem a megrendelő, sem a foglalkoztató nem tudja kifizetni a közterheket, ezért egyszerűen közmegegyezés van. Ezért el kellene jelentősen csökkenteni a terhelésen azzal, hogy ha nagyobb létszám dolgozik, kisebb százalékok mellett ugyanaz volumen be tudna menni. Ezt ajánljuk fel, hogy a megszűnő esetleges állami szolgáltatásokat az IPOSZ és más érdekképviselet ellenőrizhető, minőséget garantáló módon az Európai Unióban lévő gyakorlatnak megfelelően tudja elvégezni, mondom döntően az 5 fő alatti foglalkoztatottaknál, ahol akár 30 százaléka a foglalkoztatottaknak ott van.

forrás: Magyar Rádió