Munkahelyünk Budapest V.: Bakáts tér és Bakáts utca

2008.03.22.

Több mint 130 éve nevezték el Bakócz Tamás esztergomi érsekről.
Nevét a XIX. Században több változatban (Bakács, Bakócz, Bakáts talán Bakucz) is használták ugyan, személye mégis egyértelmű volt: a jóságos, és igaszságos Mátyás király udvarában a Királyi titoknok, vagyis a titkár állását töltötte be. Összeállításunk a tér történetéről, elhelyezkedéséről, valamint a névadójáról ad rövid ismertetőt.

A teret  1874 óta nevezik így. Ezt megelőzően 1820-tól Kirchen Platznak, 1850-től Templom térnek majd az 1860-as évektől Ferdinand Platznak hívták a Ferencváros körúton belüli részének legszebb terét. Nevét Bakáts (Bakócz) Tamás Esztergomi érsek után kapta. Közepén emelkedik a Ferencvárpsi Plébániatemplom, amelyet Ybl Miklós épített 1867-79 között. Az épület belső díszítésén a kor neves művészei Lotz Károly, Than Mór és Stróbl Alajos is dolgoztak.

Az 56-os emlékművet Czinder Antal 1993-ban készítette bronzból, és süttői mészkőből.

A teret a következő közterületek határolják: Bakáts utca 7.és 8., Ráday utca 48.és 50., Tompa utca 1.és 2., Knézich utca 17.

Elhelyezkedése:

Bakáts utca (1874)
előzőleg: Bőrgyár utca (1870)
Lederfabrik gasse (1860)


A Lónyay és a Ráday utcát a Duna-part felé átszelő utcácska régebbi elnevezései az itteni nevezetességekhez fűződnek.

1850 körül a lakosság keresztelte el az addigi névtelen közterületet Birky utcának, amikor itt alakult meg a Birky féle bőrgyár. Késöbb hivatalosan is Bőrgyár utcának keresztelték, ugyanis Birkyék üzeméből mai mértékkel is hatalmas gyár fejlődött ki, amely füstölgő kéményeivel, fából összetákolt bódéival, no meg a télen-nyáron terjengő kellemetlen szagokkal bizony nem nyerte el az errefelé élők tettszését. A környék több mint hatvan évig szenvedett a jellegzetes bűzben, mert az elavult technikai módszereket alkalmazó gyár, csak az 1900-as évek elején szűnt meg.

 

Sírhant a ferencvárosi Bakáts téren

1956.

Nagy József felvétele

 Az 1956-os forradalom során a téren jelentősebb forradalmár csoport  alakult. A kórház meghatározó szerepet töltött be a sebesültek ellátásában. A Templom kertjében a harcok idején sok halottat temettek el.

 


Ki volt Ő?

Bakócz Tamás (Erdőd, 1442 – Esztergom, 1521. jún. 15.): bíboros, esztergomi érsek, a magyarországi reneszánsz egyik jellegzetes alakja. Apja, Bakócz Ferenc erdődi (Szatmár vm.) jobbágy, valószínűleg kerékgyártó volt. Tanulmányait Szatmárnémetiben a dominikánusoknál kezdte, egyetemi tanulmányait 1464-től Krakkóban folytatta, majd Paduában végezte. A boroszlói táborozáskor (1474) Mátyás király felfigyelt rá, a kancelláriába került, hamarosan titeli prépost (1480), Mátyás titkára (1483–90) és bizalmas tanácsadója lett. Céltudatosan tört a hatalomra; 1486-tól 1491-ig győri püspök volt. A trónöröklés kérdésében színleg Mátyás, ill. Corvin János, titokban Beatrix mellé állt, hogy azután a kancellárság reményében végül Ulászló mellett vesse latba tekintélyét. Ő tanácsolta és celebrálta Ulászló és Beatrix színleges házasságkötését. Teljes erővel támogatta a Habsburgok magyarországi igényét. Ulászló uralmának első éveiben széles körű hatalomra tett szert; „második király” volt. 1491-ben egri püspök és főkancellár, 1498-ban esztergomi érsek lett. A köznemesi párt 1497-ben és 1498-ban nyíltan korrupcióval és oklevélhamisítással vádolta, de ez nem buktatta meg, 1507-ben megkapta a konstantinápolyi pátriárka méltóságát, 1512-ben Rómába ment, ott óriási pompát fejtett ki, és bár II. Gyula halála (1513. febr. 20.) után az interregnum alatti kormányzótanács tagja lett, sőt a pápaválasztáson az első fordulóban 8 szavazatot kapott és a második helyen állt, mégis Medici Jánost (X. Leo) választották meg. X. Leo a török elleni keresztes hadjárat vezetésével bízta meg és visszaküldte Magyarországra, 1514. ápr. 16-án Budán kihirdette a pápai bullát, amelynek hatására megindult a parasztság és a plebejusok gyülekezése Budára, a sereg vezetésével Dózsa Györgyöt bízta meg. A parasztháború után az 1515-i országgyűlés megbélyegezte. Ulászló halála (1516) után már csak reprezentatív feladatokat látott el és Esztergomban visszavonultan élt. – Óriási vagyonát zsarolással, kölcsönök nyújtásával és erkölcstelen örökösödési szerződésekkel szerezte. A művészeteket pártolta. Egerben (1501) és Esztergomban (1507) Mária-kápolnát építtetett; az utóbbi ma legszebb reneszánsz stílusú emlékünk. Kincsei közül főpapi lánca és keresztje, kelyhe, egy graduáléja és egy miseruhája maradt fenn. Kincstárába került Mátyás kálváriája. – Irod. Fraknói Vilmos: Erdődi Bakócz Tamás élete (Bp., 1889. Magy. Tört. Életr. 5. évf. 1. füz.); A magyar parasztháborúk irodalma (Szerk. Geréb László és Székely György, Bp., 195o); Balogh Jolán: Az esztergomi Bakócz-kápolna (Bp., 1955) – Szi. Herczeg Ferenc: Az élet kapuja (r., Bp., 1919).

Néhány kép:


További képek itt elérhetők!

 

 

A Sorozat fóruma itt